Nyhetsarkiv

Vi klipper högruffen

Högruffarna klipps – information från bankommittén

Ja, det var väl det mest spännande på Bankommitténs möte här i mars. Detta som en del i en uppdaterad skötselplan som fastställdes vid senaste mötet. Beslutet innebär att vi ska klippa högruffarna en gång om året, med början i mars i år. Detta främst för att det ska bli lättare att hitta bollen om man (mot förmodan) hamnar i ruffen. Det kommer att vara lika svårt att ta sig därifrån när gräset vuxit upp igen!

Vi kommer också att höja klipphöjden något på fairway, och experimentera lite med annorlunda klippning på någon tee. Vidare kommer vi att flytta röd tee på hål 14 till guldtee, samt blå till röd.

Ännu så länge ser det ut som banan och framförallt greenerna klarat vintern bra. Ambitionen är fortfarande att öppna sommargreenerna senast i samband med städdagen 25 mars. Glöm inte att anmäla dig, både till arbete och efterföljande tävling.

Share